Home » Традиційний одяг » Традиційний одяг Слобожанщини: святкове вбрання дівчини на початку ХХ століття

Традиційний одяг Слобожанщини: святкове вбрання дівчини на початку ХХ століття

Одного разу перебираючи старі бабусині фотографії, я натрапила на дуже цікаве фото: на ньому дівчина «при повному параді». Хто це, на жаль, ніхто з родичів не знає. Але це точно родичка по лінії моєї мами (можливо навіть моя прабабуся або її сестра), а вони жили на хуторі Дремлюги (нині це Лебединський район, Сумська область).

На звороті фото щось нерозбірливо написано олівцем. Вдалося побачити цифру «30», тому є припущення, що то був 30-й рік…

Може бути, бо дівчина виглядає щасливою і не худою, значить Голодомору ще не було… А може родину ще й не розкуркулили…

Дуже цікаво дивитися на тогочасне вбрання. Цікаво відмітити, що традиції змінювалися, починаючи з нижньої частини: на фото чітко видно спідницю, а не плахту. Є дані, що довгі спідниці з фабричних тканин на Слобожанщині стали поширюватися наприкінці XIX століття.

Цікава тут сорочка: мене вразив короткий рукав — до цього бачила жіночі сорочки лише з довгими рукавами. Дуже шкода, що фото чорно-біле, бо хотілося б побачити якого кольору була вишивка: напевно троянди (начебто то ж троянди?) червоні, а от які листочки?

А поверх сорочки що то за одяг: киптар чи корсетка? Якщо чесно, я в цьому не дуже розбираюся, але по запиту корсетки начебто довші, а киптар — часто не звужений до талії. Тому підкажіть, будь-ласка, знаючі люди ;) Я схиляюся до думки, що то таки корсетка.

Але найбільше враження справило намисто — його стільки, що просто незрозуміло, як і шия витримала! :) Напевно, моя родичка хотіла показати, що вона з не бідної родини.

Маю надію, що у цієї дівчини гарна коса, в яку заплетені стрічки. Бо на перший погляд може здатися, що то просто коротка стрижка… Але стрічки ж наперед показані, і не просто стрічки — а з узором.

Дуже цікаво було знайти таке фото. Дійсно, відгомін віків та традицій. Бо коли бачиш одяг на живій людині, а не на манекені в музеї, все сприймається зовсім інакше.

Буду рада коментарям, і особливо поправкам та доповненням щодо вбрання цієї симпатичної дівчини.

© 2012, admin. Все права защищены.

Сподобалося? Розкажіть друзям!

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
 • Olena Doroshenko

  А ти трохи схожа на цю даму! Прикольний чубчик у неї. Я думала, що наші прабабусі не стригли чолки. Спідницю таку бачу впреше. І корсетка дуже приталена. Мої предки з Буринщини. У моєї прабабці корсетка відрізалася під грудьми. У нас збереглося її весільне вбрання. Сорочка теж дуже схожа. І рукав на три чверті. На нашій сорочці червоно-чорна вишивка.

 • http://www.facebook.com/people/Iryna-Stegniy/1429011285 Iryna Stegniy

  Ну так родички ж! :)
  Так, чубчик прикольний. У нас була навіть сімейна дискусія: була думка, що в неї не просто чубчик, а взагалі коротка стрижка. Та я думаю, що за спиною — довга коса.
  А у нас, на жаль, одяг не зберігся — лише фото :(

 • http://www.facebook.com/people/Mavka-Lisova/100003351134173 Mavka Lisova

  про кольори: 99% що чорний і червоний. Типові брокарівські троянди на одязі Лівобережжя звичайно такі.
  про нагрудний одяг: керсетка; кептар — то зовсім інше: коротка овеча дублянка хутром всередину без рукавів, рясно прикрашена усім, чим могли. Кептарі поширені на Гуцульщині, Покутті, Буковині, Зх. Поділлі, У Центрі та на Сході України їх взагалі не варто шукати.
  Оздобленя керсетки відрізняється від типового києво-полтавського, цікаво було б роздивитись. Також цікаво було б роздивитись спідницю.
  Дякую, що опублікували фото.

 • http://www.facebook.com/people/Iryna-Stegniy/1429011285 Iryna Stegniy

  Дякую, що прояснили :)
  Я спробую «почаклувати» з фотошопом над фото та якось показати керсетку й спідницю ближче.

 • Polozova2009

  А я маю 7 сорочок, які вишивала ще мати моєї свекрухи, як була дівчиною. А якщо свекруха моя з 1929 року народження, і була найменшою дитиною у великій сім’ї, то, гадаю, ті сорочки десь кінця 19 століття. Я їх дуже добре роздивилась, усе — ручна робота, обробка комірців, і країв рукавів, і вишивка -усе так акуратно, рівненькі всі стібки, аж диво — як люди вміли так класно все робити руками при тому, що в селі ж роботи зрання й до ночі. Вишивка на моїх сорочках червоно — чорна. Свекруха Полозова, їх рід з Путивля (с.Скуносове), звідки родом її мати — не знаю.

 • Kosmina

  Спідниці на Україні носили і в 19 столітті. На Слобожанщині і Полтавщині носили спідниці з так званого «кубового» ситцю. Очевидно, що на фото саме така спідниця. Спідниці такого типу досить рясні призбирані в талії а по низу мають ще більш рясну оборку. Зазвичай по ліній зєднання оборки і основного полотна спідниці пришивали плісову смужку.
  Щодо довжини рукава, то мені здається він не короткий, а просто манжет піднятий вище запястя і тому його не видно. Складається враження короткого рукава.
  Відносно керсетки, то по крою і декору вона не типово слобожанська — застібка майже по центру фігури, а мала б бути зміщена праворуч. Зачіска в стилі 30-х років.
  Треба сказати, що в цей час дівчата, по тодішній моді вже робили короткі стрижки, я вже не кажу про чубчики. Не факт, що по заду є коса.

 • Kosmina

  Ще забула прокоментувати прикраси і стрічки. Дівчина справді не бідна, але на ній немає коштовних дукачів. І на фото не видно, якої якості намисто. Стрічки, які ми бачимо, не вплетені в косу, а повішені на шию як шалик. Такий спосіб носіння стрічок був характерний і в інших регіонах України. Стрічки «з узором» — це шовкові ткані стрічки, які цінувались досить дорого. Їх продавали на ярмарках. Довгу стрічку не розрізали, і тому їх так дбайливо вішали на шию.

 • http://www.facebook.com/people/Iryna-Stegniy/1429011285 Iryna Stegniy

  Дуже дякую за детальний коментар!

 • Kosmina

  Завжди до Ваших послуг! Якщо будуть ще подібні фото, то радо поділюсь своїми думками.
  З повагою,
  Оксана Косміна

  28 листопада 2012 р. 13:40 Disqus написав:

 • Світлана

  Ось така сорочка-вишиванка була у моєї прабабусі. Сумська обл. Путивльский р-н

 • admin

  Клас! :) Моя з Лебединського району.

 • Pingback: «Витоки» — проект, що надихає | Руки творять дива()