Home » Ідеї, Майстер-клас! » Три способи вишити килим

Три способи вишити килим

Килимова техніка вишивки. Для неї використовується дуже цупка канва (спеціально сплетена чи товста тканина із нещільним переплетінням). Існує три основні види того, як працювати у килимовій техніці. Про це читайте далі. 

Вишивка килимів
Цей різновид вишивки іноді називають гобеленовим. Це особливий вид вишивки на рахунок, бо під час її виконання треба рахувати нитки та хрестики, при чому шви та хрестики заповнюють всю робочу поверхню. За технікою ця вишивка дуже схожа на звичайне вишивання хрестиком. Але є й певні відмінності.
Матеріали та правила
Для килимової техніки вишивки застосовують два види канви: звичайну і подвійні. Але найчастіше для вишивки килимів використовують звичайну дуже цупку тканину. Килимові роботи можна виконувати як із використанням п’ялець, так і просто “на руках”. Якщо вишивка велика, то вільний її кінець бажано закрутити рулоном, притримуючи грузилом.
Для вишивки у килимовій техніці використовують спеціальні голки, так звані канвові – із тупим кінчиком та великим вушком. При чому чим товща робоча нитка, тим товщою має бути й голка. Для вишивки килимів можна використовувати різноманітні нитки: шерстяні, шовкові, паперові. Єдине непорушне правило: нитки мають бути товстими та повністю заповнювати фон. Щоб вишивка виглядала акуратно, необхідно стежити за рівномірним натягуванням нитки.
Види швів
Простий шов хрестиком – остова для килимових швів. Його виконують аналогічно до вишивки хрестиком: для першої частини хрест накладають стежки рівномірно зліва-направо, а для іншої частини — справа-наліво, покриваючи попередні напівхрестики.

Простий шов хрестиком

Простий шов хрестиком

Шов напівхрестом. Для цього шву робоча нитка має бути товщою, ніж тканина по якій вишивають. Спочатку проводять робочу нитку справа-наліво по прямому ходу, не роблячи швів, а потім поверх нитки зліва-направо роблять напівхрестик.

Шов напівхрестом

Шов напівхрестом

Прямий гобеленовий шов виконують по простій канві. Голкою захоплюють дві горизонтальні нитки канви, як показано на малюнку.

Прямий гобеленовий шов

Прямий гобеленовий шов

Гобеленовий шов навскоси. Перший спосіб: шов виконують навскоси через дві вертикальні нитки канви, за висотою шов накладають через одну горизонтальну нитку канви, між двома горизонтальними нитками, не перекидуючи їх

Гобеленовий шов навскоси 1 спосіб

Гобеленовий шов навскоси 1 спосіб

. Другий спосіб: шви накладають навскоси через одну горизонтальну нитку канви й одну вертикальну, перекидуючи її

Гобеленовий шов навскоси 2 спосіб

Гобеленовий шов навскоси 2 спосіб

. Гобеленовий шов навскоси найбільше підходить для вишивання у стилі старовинних килимів. Якщо робота закріплена на станку чи п’яльцях, то вишиваючи протягують нитку з вивороту на лице. Якщо вишиваєте “на руках”, після закінчення кожного ряду роботу треба перевернути і вивести нитку ззаду останнього шва.
Подовжений гобеленовий шов навскоси. Техніка виконання цього шву зрозуміло показана на малюнку.

Подовжений гобеленовий шов навскоси

Подовжений гобеленовий шов навскоси

Подовжений шов хрестиком

Подовжений хрестик

Подовжений хрестик

виконують, пропускаючи робочу нитку навскоси через дві горизонтальні нитки і одну вертикальну чи через чотири горизонтальні і дві вертикальні нитки простої канви. Для кожного ряду насамперед прокладають горизонтально робочу нитку (по напрямку шва) справа-наліво, потім цю нитку покривають першим рядом стежків зліва-направо, потім цей ряд покривають другим рядом стежків справа-наліво.
Подовжений шив хрестиком зі строчкою. Поклавши горизонтальний довгий шов, вишивають по ньому подовженим хрестиком так, щоб горизонтальний шов проходив якраз посередині перехрещення.
Шов “корзинка”

Шов корзинка

Шов корзинка

потребує більше ниток. Вишивати починають від кута канви. Класти стежка у тому порядку, що вказано на малюнку. Кожний стежок починається між двума стежками попереднього ряду. В одному узорі неможливо скомбінувати вказані тут різні різновиди стежків.
Шов “ренесанс”

Шов ренесанс

Шов ренесанс

радять використовувати для масштабних робіт. Його вишивають по подвійній канві. Зліва-направо проводять нитку по горизонтальній лінії між двома парами ниток канви, що лежать найбільш близько один від одного. Поверх цієї нитки роблять вертикальні стежки знизу-вверх, проводячи голку через великі дирочки канви й прокладаючи робочу нитку через дві пари ниток канви. До наступного ряду переходять по звороту.
Східний шов

Східний шов

Східний шов

складається із чотирьох стежків, перший з яких вишивають навскоси через 1 переплетіння подвійної канви, другий проходить через 2 переплетіння, третій – через 3 і 4 через четверте. Утворюються трикутники, що йдуть один за одним, а пустота між ними заповнюється гобеленовим швом навскоси.
Оксамитовий (астраханський) шов

Астраханський шов

Астраханський шов

застосовується головним чином для вишивки килимів у східному стилі. Краще за все для цієї роботи використовувати пухнасту шерсть, а для основи – товсту подвійну канву або звичайну цупку тканину. Роботу виконують горизонтальними рядами, набір рядів йде в напрямку знизу-вверх. Голку проводять через кожну клітинку канви, роблячи вільну петельку, яку тут же закріплюють хрестиком. Щоб петельки виходили рівні, їх перекидають через кістяну чи дерев’яну паличку, яку кладуть горизонтально. По закінченні ряду паличку виймають й прикладають до іншого ряду. Петельки мають бути такої довжини, щоб вони покривали дві клітинки канви у вертикальному напрямку. У верхній клітинці петелька має обов’язково закріплюватися хрестиком, і, як видно з малюнку, петельки кожного наступного ряду будуть прикривати хрестики попереднього. Коли вишивка килима закінчена, петлі розрізають тонкими ножицями по вертикальним рядам. Якщо ворс не рівний – його вирівнюють ножицями.

Для вшивки килимів застосовують й техніку, що називається “келим”. Можливо, саме від цього слова й пішла українська назва “килим”. Особливістю цієї техніки є різноманіття кольорів та їх напівтонів. Але знайти схеми спеціально для цієї техніки непросто, а тому краще підібрати узор та кольори по якомусь килиму чи малюнку аквареллю.
Вишивка “келим” виконується по цупкій тканині. У ній, так само як і у вишивці хрестиком, треба вираховувати клітинки по канві. На малюнках kovr14 kovr15 kovr16 показані основні стежки цієї вишивки. Прямі стежки вишивають по типу штопання, пропускаючи нитку через одну клітинку. Для вишивання треба застосовувати товсті міцні нитки. Особливо уважно треба прошивати контури – зазвичай починають саме з них, потім переходять до темних кольорів фону, потім – до світлих. Щоб робота виглядала акуратно слідкуйте за натягненням ниток.
Після закінчення вишивки рекомендується проклеїти виворіт килима, можна навіть підкласти шматок ситцю. Для проклейки можна використовувати природні матеріали (крохмаль розчинити теплою водою до консистенції рідкого киселю). Потім можна обробити краї килима: виконати бахрому.

Вишивка за допомогою крючка для килимів
Інша техніка виготовлення килимів: за допомогою спеціального крючка.
Як основа для цієї техніки використовується спеціальний різновид надміцної й надцупкої канви – страмін. Саме цю канву я бачила в магазині, коли вперше зацікавилася вишивкою килимів.
Також для роботи необхідний і ключок для килимів. Теоретично можна використовувати звичайну голку чи голку для в’язальної машинки чи й звичайний крючок для в’язання, але із глибоким загином. Але найзручніше плести килимок саме спеціальним пристроєм.
Нитки для плетіння мають бути шерстяні чи акрилові.
Малюнок — можна використовувати схему для вишивки хрестиком. Можна робити однокольоровий килимок, або із одного кольору, але з різними відтінками.
На кожен квадратик основи в’яжеться вузлик із ниток необхідного кольору. Нитки попередньо треба нарізати на шматочки (зазвичай довжина 5-6 см, але за бажанням можна робити більші чи менші. Проавда з меншими працювати не зручно).
Робота: скласти нитку навпіл, утворивши петлю. Продіти крючок з робочою ниткою під однією ниткою канви, захопити кінці робочої нитки й витягти її назовні, утворивши петлю.
d0b2d0b8d188d0b8d0b2d0bad0b0-d0bad180d18ed187d0bad0bed0bc

Вишивка килиму за допомогою спеціальної голки
Для цієї техніки підійде тканина середньої товщини з полотняним простим переплетенням. Головне щоб тканину можна було легко проколоти голкою. Вибір тканини залежить і від розмірів вишитого полотна – чим більший килим, тим менше має витягуватися тканина, й чим товща нитка, товща голка – тим товща тканина.
Для вишивки найкраще застосовувати шерстяну, бавовняну чи акрилову нитки. Вони мають бути рівними й без вузликів. Якщо ви використовуєте б/в-нитки, їх треба змотати в тугі клубки, відпарити на водяній бані, висушити й використовувати в роботі. Щоб малюнок був чіткий – беріть гладенькі нитки без ворсу.
Спеціальна голка для килимової вишивки складається із ручки, стрижня й механізму для регулювання величини петель. Важливо щоб голка була не надто гостра й розсувала волокна тканини, а не прорізала їх.
gobelen_04 7
Вишивка цією голкою дає м’яку ворсову поверхню вишитого виробу. Важливо робити петельки однакової висоти. Набивний стежок виконується на вивороті: голка проколює тканину, виводячи нитку на лицьову сторону. На лицьовій стороні утворюється петелька. Потім голка повертається у вихідне положення і відступивши 3-5 мм, знову проколоти тканину, утворивши петельку. Голку треба тримати перпендикулярно тканині. Тканину проколювати до упору ручки. Стежки робити так, щоб скошений кінець голки завжди дивився вперед по ходу руху. При цьому нитка, яка входить у ручку голки, має бути абсолютно вільна, а яка виходить – туго натягнута. Стежка варто класти “кирпичиком” впродовж не більше 5 мм.
Якщо малюнок має контур, треба зробити спочатку його, а потім заповнити фон.
Починати роботу можна з будь-якого місця і в будь-якому напрямку. Щоб не змішувалися кольори – відступіть на 1 мм від сусіднього кольору. Коли вся поверхня заповнена – килим готовий. Залишилося лише обробити виворіт – проклеїти ПВА або природним клеєм із борошна і крохмалю. Можна застосовувати й підкладку. Петельки можна розрізати, утворивши ворс.

Особисто я планую спробувати працювати у кожній техніці. Почну із останньої, бо вдалося купити спеціальну голку для килима.

© 2009 — 2011, admin. Все права защищены.

Сподобалося? Розкажіть друзям!

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
  • тетяна

    благаю, підкажіть, де можна купити голку для килимів — дуже потрібна))

  • 85_m

    Дуже прошу допоможіть купити таких 200 голок 85_m@ukr.net

  • admin

    на жаль, особисто нічим не можу допомогти :( Сподіваюся, цей коментар хтось побачить той, хто зможе…